Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27
ANDĚLSKÉ SLUŽBY.CZ - ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA HROBŮ
28
NABÍDKA SLUŽEB - ŽULOVÉ HROBY.CZ
RECYKLUJ MOBIL BEZPEČNĚ A EKOLOGICKY
29
NALEZENÝ PES
1 2 3
4
VODOHOSPODÁŘSKÁ A OBCHODNÍ SPOLEČNOST INFORMUJE
5 6 7 8 9
POZVÁNKA NA SETKÁNÍ S JINDŘICHEM ŠÍDLEM
FARMA KŘEŠICE VÁS ZVE NA ZABÍJAČKOVÉ HODY
10
11 12 13
SVOBODA - LUČICE - PRODEJ NOSNÝCH KUŘIC
SVAZEK MARIÁNSKÁ ZAHRADA VÁS ZVE NA PŘEDNÁŠKU PANA MGR. JAROMÍRA GOTTLIEBA
14 15 16 17
ZŠ A MŠ LIBÁŇ VÁS ZVE NA DĚTSKÝ KARNEVAL
18
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
19
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
20
FINANČNÍ ÚŘAD JIČÍN INFORMUJE
POZVÁNKA NA JARNÍ A VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
21
POZVÁNKA NA BENEFICI PRO SASANKU
POZVÁNKA NA VZPOMÍNKOVÝ POŘAD K NEDOŽITÝM 90. NAROZENINÁM ZDEŇKA VOKURKY
SVĚTOVÝ DEN VODY - POZVÁNKA NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ČISTÍREN ODPADNÍCH VOD
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
Když slova nestačí, promlouvá hudba – 24. ročník hudebního festivalu Foerstrovy dny 2024
22
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
23
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
24
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
25
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
26
PRODEJ CHOVNÉ DRŮBEŽE V LIBÁNI
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
27
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
28
WORKSHOP PRO SENIORY
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
29
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
30
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE
31
INFORMACE O UZAVÍRCE SILNICE

Informační SMS

Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Dětenický betlém

Dětenický betlém

Město Libáň podporuje projekt záchrany betléma, jehož historie je spjata se zaniklým libáňským fotoateliérem Josefa Novotného (1887-1954). Seznamte se s projektem v textu níže, čtěte Libáňské noviny nebo navštivte stránky spolku www.detenickybetlem.cz.

 

 výzva

Dětenický betlém

Vážení občané, milí pravidelní čtenáři i nahodilá „kolemjdoucí“ veřejnosti, chceme se s vámi v tomto čísle novin podělit o příběh z vašeho okolí. Příběh, jehož počátek nalezneme ve století devatenáctém. Příběh, kterému hrozil osudový konec ve století dvacátém. A může to nakonec být příběh, který díky dobrovolnickému úsilí překoná i století současné, dvacáté první! Pohodlně se usaďte a otevřete svou mysl představivosti…

Přenesme se do poloviny 19. století, do dřevěné chalupy v obci Dětenice, kde se právě narodil kluk později zvaný „Čeněk“. V dospělosti bychom jej označili za všeuměla. Vyučil se nejen malířem pokojů a fotografem, ale k tomu rozumí truhlařině, řezbaří, váže knihy a maluje obrazy. Pro Vás a tento příběh je však nejdůležitější, že je zakladatelem fotografické živnosti, které propůjčil své jméno NOVOTNÝ, a že svůj um, zručnost a píli využil při vytvoření velkého, pohyblivého a ozvučeného betléma…

Vincenc Novotný (1845-1928) zvaný Čeněk se narodil v obci Dětenice v chalupě č. p. 39. Rodná chalupa stávala v kopci zvaném „Braďák“ směrem k Osenicím a dnes bychom ji již těžko hledali. Základní vzdělání získal v obecné škole v Osenicích a celý život se dále doučoval a své vzdělání prohluboval. U svého otce se vyučil truhlářem. Další profesí byl malíř pokojů a fotograf. Ve fotografické praxi se zaučoval u Josefa Pírky v Pardubicích a toto řemeslo se nakonec stalo jeho hlavní obživou.

V roce 1877 se Čeňek stěhuje do stavení č. p. 24, které se nachází přímo v centru obce. Svým dřevěným a barevně vyvedeným štítem i fasádou dodnes zdobí dětenickou náves. Téhož roku si bere za manželku Františku Petrtýlovou a záhy zakládají rodinu. Dospělosti se dožívají tři ze šesti dětí. Synové František Xaver a Josef a dcera Anna.

Ke každé poctivé fotografické živnosti patří fotoateliér. Ten první vzniká roku 1901 na pozemku u č. p. 24 v Dětenicích. Je napřed dřevěný, ale poté přebudovaný jako zděná stavba (budova doposud stojí a je v ní umístěna drobná truhlářská dílna). Druhý ateliér otevřel roku 1911 v nedalekém městě Libáni. Jednalo se o stavbu dřevěnou (dřevěná stavba se nedochovala, ale byla umístěna v prostoru mezi současnou hospodou U Koruny a restaurací Radnice). Čeněk produkoval i klasickou ateliérovou portrétní fotografii, ale v okolí zaznamenával a dokumentoval rovněž rodinné sešlosti, různé slavnosti, divadelní představení i události na zámku v Dětenicích. Roku 1910, tzn. ve věku 65 let, předává vedení živnosti staršímu synovi Františkovi Xaverovi (1881-1914). Působení Františka jako fotografa i jeho život ale ukončila první světová válka, na jejímž samotném počátku padl na srbské frontě. Vedení obou fotoateliérů se tak od roku 1914 ujal Františkův bratr Josef Novotný (1887-1954). I když i on musel narukovat do armády. Za války sloužil v Maďarsku, kde fotografoval vojáky, kteří své podobenky odesílali domů. Po návratu se úspěšně ujal veškeré činnosti. Josef se především zaměřil na fungování ateliéru v Libáni, kam se přestěhoval a kde až do konce svého života žil se svou rodinou. Činnost prosperující firmy končí krátce po roce 1949, kdy ani doba nebyla živnostníkům příliš nakloněna. Jméno Čeněk, František nebo Josef Novotný lze jistě doposud nalézt na většině historických fotografií a pohlednic z blízkého i širokého okolí Dětenic i Libáně. Nyní máte povědomí rovněž o činnosti a osudech jejich autorů.

Jako malý kluk pomáhá Čeněk každoročně o Vánocích sestavit malý papírový betlém. Prohlíží si kulisy cizokrajného města i postavy z exotických zemí. Neznámý svět mu učaroval. V dospělosti probuzená fantazie, umělecké cítění fotografické, um, zručnost a píle jej přivedly na myšlenku původní papírový betlém rozšířit, rozpohybovat a ozvučit. A tak mezi roky 1895 až 1910 vzniká pod jeho rukama „Dětenický Betlém“. Sice po malých kouscích, tak jak se dostavila inspirace, když zbylo trochu času nebo když získal nějaký nový materiál. Velký prostor ateliéru v Dětenicích se k této práci velmi hodil. Betlém narůstal více a více, až ve výsledku jeho konstrukce ze dřeva dosáhla šíře téměř čtyř metrů. Na konstrukci nasadil papírové kulisy města, krajiny a zejména figury. Těch papírových bylo více jak padesát a dřevěných (určených k pohybu) více jak dvacet. Pohyb obstaral ruční pohon (klika a závaží), od které dřevěné soukolí a drátěná táhla vedla k jednotlivým figurám i k hudebnímu stroji, takže se figury hýbaly a hudba hrála. Dětenickou chalupou i ateliérem prošlo mnoho zvídavých návštěvníků. Tak se propojuje historie a svět fotografických ateliérů Novotných a Čeňkova betléma.

V pamětech je poznamenáno, že asi kolem roku 1941 nechal Josef Novotný převézt betlém do fotoateliéru v Libáni. Jeho zásluhou byl doplněn o osvětlení a především o moderní elektrický pohon. Z této doby a z místa ateliéru v Libáni pochází i jediná v rodině dochovaná fotografie. Po druhé světové válce a po uzavření fotoateliéru je betlém dlouhá léta k vidění v libáňské modlitebně Církve československé husitské, kde se každé jeho puštění těšilo velké pozornosti. …Bohužel to i znamenalo, že betlém na dlouhá léta zmizel z očí rodiny a bez jejího vědomí jej čekal smutný osud. Jeho značně poškozené trosky byly při nálezu v roce 1998 dokonce sbírány na uhlí…

Betlém, jehož nejstarší část je datována do poloviny devatenáctého století, přežil obě světové války a byl nalezen vyhozený na uhlí, nyní pomalu vstává z trosek. Ve spolku Dětenický Betlém, z. s., jehož členy jsou přímí potomci Vincence „Čeňka“ Novotného, usilujeme o úplné znovuobnovení betléma. Pro rozsah poškození spolupracujeme s opravářem varhan Vojtěchem Jonášem a pedagogy a studenty ateliéru restaurování papíru v Litomyšli pod vedením ak. mal. Josefa Čobana. Jejich zaujetí dává nám všem naději na úplnou obnovu. Obnovu, která se nachází ve svém posledním roce a kterou můžete spolu s námi sledovat a svým zapojením podpořit i Vy. Zapojíte-li se, podpoříte tak úsilí, které spojuje historii našich předků a míst.

Připravujeme pro Vás další informace, tentokrát přímo z ateliéru v Litomyšli a rádi bychom s nimi před Vás občany města Libáň a okolí v brzké době předstoupili. Děkujeme Městu Libáň za vstřícnou spolupráci a poskytnutí prostoru pro sdílení našeho záměru. Seznamte se s projektem prostřednictvím webových stránek spolku www.detenickybetlem.cz, webových stránek Města Libáň www.mestoliban.cz/okolí nebo na facebooku Zachraňme Dětenický Betlém. Závěrem prosba z naší strany: ten z Vás, kdo vlastní jakoukoliv historickou fotografii libáňského fotoateliéru Josefa Novotného nebo betléma samotného, nechť ji zapůjčí Městu Libáň k vyhotovení kopie!

zapsal jménem spolku Dětenický betlém, z. s., Jan Volák, prapravnuk Vincence Novotného

Sbírkový účet spolku určený pro obnovu betléma: 3011196962/2010 FioBanka.

Více informací o historii a obnově Dětenického betléma najdete v tomto průvodci