Podstránky - hlavička

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Informační SMS

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Úřad > Granty a dotace > Oprava pomníku Karla Havlíčka Borovského v Libáni 2020

Oficiální stránka obce Malá Skála - Upozornění pro vlastníky lesů - Návrh  opatření obecné povahy

 

Oprava pomníku Karla Havlíčka Borovského v Libáni 2020

  • V červenci roku 2020 byla poskytnuta dotace od Ministerstva zemědělství na opravu pomníku Karla Havlíčka Borovského v Libáni. Dotace byla poskytnuta ve výši 171 010 Kč. Celkové částka za restaurování pomníku 276 100 Kč.    
  • Jako první byla provedena fotodokumentace. Povrch byl očištěný od volných nečistot a místa s bionapadením byla ošetřena biocidem. Po účinku biocidu byl celý povrch pečlivě omytý regulovanou horkou tlakovou vodou s přídavkem smáčedel. V dalším kroku byla připravena zkouška dočištění, která byla předložená ke schválení. Dočištění nakonec probíhalo ve dvou fázích. Chemické čištění bylo prováděno postupně, vždy na tak velkých plochách, aby bylo možné celý proces řádně kontrolovat. Čištění bylo prováděno z přenosného lešení. Dožilé a nevhodné tmely byly odstraněny. Několik ojedinělých použitelných tmelů bylo ponecháno u girlandy. Sádrovcové krusty byly odstraňovány mechanicky pomocí kamenického nářadí, skalpelů a mikropískování. 
  • Zvláštním úkolem bylo odstraňování nejrůznějších graffiti. Nejúčinnější se nakonec ukázalo opakované uvolňování nápisů pomocí speciálních čistících gelů a jejich kombinování. Některé staré nápisy fixou se nepodařilo zcela odstranit a z blízka je stále bylo možné rozeznat. V další fázi bylo zpevňování kamene. Nejvíce bylo nutné zpevňovat degeadované partie v obličeji a na těle sochy, zvláště na nohou a pak pod římsou u girland a u soklové partie i v oblasti nápisů. 
  • Během technologické pauzy potřebné na zesíťování křemičitého gelu byl opraven základ podstavce. Odstranili se staré a dožilé spárování ze šedého cementu a postupně rozebírali celou horní a část prostřední řady schodů. Ukázalo se, že dílo na schodech naštěstí nestojí a má svůj vlastní pečlivě vyzděný základ. Samotný zděný základ je relativně v dobrém stavu, pouze na nejvíce osluněné části došlo k silnější degradaci spárovací hmoty a tak tam, kde to bylo možné se spáry vyčistili a doplnili novou vápenocementovou maltou. Přesahy schodů nejsou příliš velké a museli se hledat různé kompromisy při osazování. Při rekonstrukci schodiště byly samozřejmě vyrovnány všechny bloky a osazeny s mírným pádem. Spárování bylo provedeno maltou z románského cementu. 
  • Nakonec následovalo doplnění a rekonstrukce poškozených a chybějících míst. Používali jsme ve hmotě barevný tmel se směsí písků, který se blížil svým charakterem původnímu kameni. Tímto tmelem byly postupně opraveny defekty na soše, tělese podstavce i na schodech. Proběhla i rekonstrukce všech nápisů. V závěrečné fázi jsme provedli lokální barevné retuše s cílem sladit nově doplněná místa s původním povrchem sochy.