Město Libáň > Dění ve městě > Historie

Historie, charakteristika města Libáň

Náměstí s kamennou kašnou v r. 1867Město Libáň  leží na říčce Bystřici v jižní části bývalého okresu Jičín ve vzdálenosti 17 km od tohoto města. V současné době se skládá z pěti samostatných celků, a to z původního městečka Libáně a obcí Psinice, Křešice, Zliv a Kozodírky. V současné době má město okolo 1 700 stálých obyvatel a s přidruženými obcemi se rozkládá na 3 476 ha. Charakter města je zemědělsko-průmyslový, zároveň  město slouží, vzhledem ke své  geografické poloze ( leží v blízkosti Českého ráje), k rekreačním účelům.

Libáň je starobylé město v listinách XIV. století nazývaná Lubaň později Ljuban.
Kdy a jakým  způsobem vznikla není známo. Velmi starý původ lze odvodit z bohatých archeologických nálezů ze starší i mladší doby kamenné, z doby bronzové a z dob římského císařství. Městem je nazývána od roku 1340, a to v posledním pořízení Arnošta ze Staré.
Dějiny města jsou dále úzce spjaty s majiteli hradu Staré, kteří město vlastnili. Největšího rozkvětu dosáhlo město, když jeho majitelem byl Jiří Pruskovský z Pruskova. Tento šlechtic dosáhl u císaře roku 1574 opětovného povýšení Libáně na město. Maxmilián II.udělil Libáni zároveň znak s právem pečetit červeným voskem, dále pak právo dvou výročních trhů a povolení vybírání mýta.

Fara a děkanský úřad (před r. 1918)Městská kronika je vedena od roku 1860, kdy Libáň patřila ke kraji jičínskému okresu libáňskému. V období první republiky byla Libáň okresním městem s těmito institucemi:
okresní soud, okresní hospodářská záložna a berní úřad.

Devatenácté a dvacáté století přinesly městu další rozvoj začíná se prosazovat průmysl. V roce 1870 je založen cukrovar, rozvíjí se výroba kuřáckých potřeb a nábytkového kování. Rozšiřuje se také spolková činnost. Vedle ochotnického spolku, připomínaného již roku 1760, zahajuje svou činnost roku 1870 libáňská dechová hudba, roku 1881 vzniká hasičský záchranný sbor a roku 1888 je založena tělovýchovná jednota.

Městem byla Libáň do roku 1945, kdy o svůj statut opět přišla, přestože byla až do roku 1951 soudním okresem. Statut města byl Libáni udělen na žádost obecního zastupitelstva Parlamentem České republiky 26.11.1999.

Psinická ulice (dnešní Lindnerova) kolem r. 1918Ve městě je několik historických památek. Za nejstarší lze považovat původně ranně gotický kostel Nalezení sv. Kříže z druhé poloviny 13. století ležící v městské části Zliv. Kostel byl v 18.století barokně upraven. Dalším původně gotickým kostelem ze 14.století je kostel sv. Jiří městské části Psinice, který byl okolo roku 1870 také architektonicky upraven. Dominantou kostela sv. Jiří je dřevěná zvonice z roku 1600. Přímo v Libáni byl v letech 1755-57 postaven na místě původní dřevěné kaple barokní kostel sv. Ducha, ve kterém se dochovaly vzácné barokní varhany, které byly v roce 1998 kompletně restaurované. Z novějších památek je významný pomník mistra Jana Husa vytvořený podle návrhu prof. Ladislava Šalouna. Pomník byl slavnostně odhalen 6. července 1925. Obdobnou památkou je pomník K.H. Borovského z roku 1909. Za neoficiální symbol města je považována tři sta let stará památná borovice ležící nad městem v místě zvaném „Na  Horách“. Tento strom je známý mezi občany města a okolí jako „Libáňská borovička“, je stálou inspirací malířů a fotografů.

Libáňská borovička

Libáň leží na křižovatce silnic II. třídy ( Jičín –Rožďalovice, Kopidlo –Dětenice) a odbočkou na Dolní Bousov a Sobotku. Střed Libáně tvoří čtvercové náměstí, v přízemí domů jsou obchody a služby. Dominantou je dvoupatrová  budova městského úřadu s městskou knihovnou, zasedací místností a obřadní síní. Dále budova zdravotního střediska, kulturní dům s rekonstruovaným sálem a jevištěm a restaurací. Společensko-obchodní dům byl dostavěn v roce 1999, zde se nachází moderní provozy České spořitelny, České pošty, lékárny, relaxační salon a obchod s květinami a jedenáct bytových jednotek. V těsné blízkosti náměstí je budova školy, která v roce 2008 oslavila 111. výročí založení. Je zde 9 tříd základní školy a 4 třídy praktické školy. V 80. letech dvacátého století byl vybudován nový pavilon mateřské školy v ulici Na Sídlišti.

Náměstí v Libáni

Základní a zvláštní škola v Libáni

Společensko - obchodní dům

V Libáni je také děkanský úřad.

Pro sportovní vyžití obyvatel Libáně slouží sokolovna s tenisovými kurty, sportovní areál s fotbalovým hřištěm a s novým víceúčelovým hřištěm s umělou trávou, antukovým hřištěm na volejbal, dále koupaliště s hřištěm na plážový volejbal a turistickou ubytovnou s celoročním provozem.

V Libáni je v současné době jedna z nejnižších nezaměstnaností v měřítku bývalého okresu Jičín. A to hlavně díky pracovní příležitosti, kterou vytváří firma ANTOLIN LIBAN, s.r.o. a také možnost dojíždět do podniků v Mladé Boleslavi (ŠKODA AUTO, a.s.) a v Jičíně (RONAL, CONTINENTAL).

V Libáni aktivně pracují mnohé spolky, zájmové organizace a sdružení. Mezi nimi zaujímá významné místo tělovýchovná jednota Sokol se svými oddíly, jednotka sboru dobrovolných hasičů, ochotnický divadelní spolek „Bozděch“,Kyzivátova kapela Libáň, loutkové divadlo „Martínek“, tělocvičná jednota Sokol, myslivecké sdružení „Pod borovičkou“, český červený kříž a další.

Celková občanská a společenská vybavenost obce přesahuje potřeby vlastních obyvatel města a sdružených obcí a slouží celé spádové oblasti celého mikroregionu.

Geschichte

Mapová aplikace města Libáň

bannerGO_250x250.png

Kotlíkové dotace